compressor-oil

روغن كمپرسور چیلر و سردخانه

روغن ها و روان كننده ها ) روغن كمپرسور (در سيكل تبريد ( چيلرتراكمي , سردخانه فريوني ) نقش مهمي را ايفا مي كنند . روان كاري قطعات مختلف كمپرسور كه به واسطه حركت آنها تغيير فشار در مبرد ايجاد مي شود نقش بسزايي دارد چرا كه به واسطه روغن ) روان كار ( دو اتفاق رخ مي دهد .

اول اينكه روغن باعث مي شود تا در زمان حركت قطعات متحرك كمپرسور اصطكاك كمتري به وجود بيايد كه همين امر باعث طولاني شدن عمر كمپرسور و بالا رفتن راندمان آن مي شود . دوم اينكه به واسطه روغن دماي سيستم كه در اثر حركت مكانيكي قطعات بالا رفته كاهش مي يابد .

خرید روغن وکیوم

در مجموع مستركول طيف كاملي از روغن هاي كمپرسور از برندهاي گوناگون و در اندازه هاي مختلف موجود است . در ادامه به معرفي انواع آنها مي پردازيم.

انواع روغن کمپرسور

روغن هاي كمپرسور را از نظر نوع توليد مي توان به سه گروه تقسيم كرد:

 

 • گروه اول : روغن معدني ( MO )
 • گروه دوم : روغن پلي ول استر (POE)
 • گروه سوم :روغن الكيل بنزن (AB)

گروه اول كه گروه روغن هاي معدني هستند با علامت اختصاري MO معرفي مي شوند .از پركاربردترين روغن هاي برودتي هستند .به عنوان مثال روغن هاي 4GS و 3GS ساخت شركت سانيسو از همين گروه مي باشند .

گروه دوم روغن پلي ول استر كه با نام اختصاري POE معرفي مي شوند از نوع روغن هاي مصنوعي مي باشند و اين گروه به شدت رطوبت را جذب مي كنند

روغن SL شرکت سانیسو

سري SL شركت سانيسو مانند SL22 , SL68 , SL100 , SL32 را مي توان به عنوان نمونه براي اين گروه از روغن هاي كمپرسورچيلر معرفي كرد.

گروه سوم روغن ها بنام الكيل بنزن و با علامت اختصاري AB نشان داده مي شوند . همانند گروه اول يعني روغن هاي معدني هستند روغن بيتزر با كد B100 از اين گروه روغن ها مي باشد .

در مجموعه مستر كول شما مي توانيد روغن هاي كمپرسور از برندهاي معروف دنيا همچون سانيسو , گالف , بيتزر , را با كدهاي مختلف تهيه فرماييد .

براي روغن سانيسو دو گروه اصلي GS , SL همانند روغن هاي 4GS , 3GS , SL100 , SL32 , SL68 , SL22
براي روغن گالف دو كد كالا شامل :

 • ISO VG 68 معادل روغن 4GS سانيسو
 • ISO VG 32 معادل روغن 3GS سانيسو

 

روغن هاي بيتزر هم در كدهاي BSE و گروه B در شماره هاي گوناگون مانند BSE32 , BSE55 , B5.2 , B100 , BSE170 , B320SX در بسته بندي هاي 1 , 5 , 10 ليتري را به راحتي تهيه فرماييد .

 

نكته : در صورتي كه روغن كمپرسورمصرفي خود را نمي شناسيد و از توان و ظرفيت چيلر و كمپرسور دستگاه خود مطلع نيستيد مي توانيد با ارسال عكس كمپرسور روغن مورد نياز خود را تهيه فرماييد.

مزایای روغن کمپرسور پیستونی نسبت به سایر روغن هاچیست؟

از مزایای روغن کمپرسور می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. ارتقا بازدهی کمپرسور و افزایش دوره زمانی تعویض روغن را تا حد زیادی و استفاده ازاین نوع روغنها را باکارکرد ۸۰۰۰ ساعت
 2. شاخص گرانروی بالا و مقاومت بی نظیراین نوع روغن در برابر زنگ زدگی و اکسیدشدن.
 3. بالا رفتن عمر فیلتربه علت خاصیت ضدگرفتگی (Anti clogging property).

چه زمانی باید روغن کمپرسور چیلرتعویض شود؟

به طور معمول هر(6ماه یکبار)ویا زمانی که یکی ازحالت های ذیل رخ داده باشد روغن کمپرسورتعویض می گردد.

 1. رسیدن رطوبت وهوا به روغن که باعث اسیدی شدن محیط آن می شود.
 2. کاهش مقدار روغن.
 3. مسدود شدن مدار گاز.
 4. تغییر رنگ روغن.
 5. آسیب دیدن و تعمیر کمپرسور که باعث از بین رفتن خاصیت روغن می شود

 

روغن کمپرسورچیلر باید به چه میزانی باشد؟

جهت مشخص کردن روغن کمپرسور دو راه آسان وجود دارد اول اینکه در کمپرسورهای دارای سایت گلاس ( شیشه رویت ) با مشاهده میزان روغن آن میتوانید متوجه مقدار روغن شوید و در کمپرسورهایی که سایت گلاس ندارند از طریق برچسب روی کمپرسور و یا بروشور شرکت تولید کننده می توان مقدار روغن را تنظیم کرد .

چه عواملی درانتخاب روغن کمپرسور اهمیت دارد؟

جهت انتخاب روغن کمپرسور سه عامل مهم تاثیر گذار هستند که بنا به هرکدام از این عوامل نوع روغن تغییر می کند.

1-دمای کارکرد :

دمای کارکرد روغن کمپرسور بدین معناست که کمپرسور مورد بحث در چه دمای کاری کار میکند و به چه منظوری تنظیم گردیده به صورت ساده تر یعنی روغن کمپرسور مورد استفاده در دستگاه های تهویه مطبوع با روغن کمپرسور سردخانه متفاوت است

2-نوع مبرد :

منظور از مبرد ( گاز فریون ) یعنی سیکل تبرید تراکمی با کدام مبرد طراحی شده یعنی روغن برودتی با گازR22 متفاوت است با روغن برودتی با گاز R134

3-نوع کمپرسور :

منظور از نوع کمپرسور این است که روغن کمپرسور یک کمپرسور اسکرو با روغن کمپرسور یک کمپرسور پیستونی متفاوت است. بخاطر داشته باشید بروشور شرکت سازنده میتواند در بسیاری از موارد راه گشا باشد.

چه روغنی برای کمپرسور پیستونی سیستم های تهویه مطبوع مناسب است؟

همانطور که در مطالب بالا ذکر شد عوامل مختلفی در تعیین نوع روغن کمپرسور موثر است اما در حالت کلی برای کمپرسورهای پیستونی و کارکرد با گاز r22 جهت دستگاههای تهویه مطبوع روغن 4GS سانیسو و معادل آن و برای کارکرد در دمای زیر صفر ( سردخانه ) از روغن 3GS سانیسو و معادل آن استفاده می شود.

چهار برند معتبر روغن کمپرسور چیلردر ایران؟

ازجمله برندهای معتبر روغن کمپرسور می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 1. روغن کمپرسور سانیسو
 2.  روغن کمپرسور بیتزر
 3. روغن کمپرسور گالف
 4. روغن کمپرسوردانفوس

لیست قیمت های روغن کمپرسور چیلر ؟

باتوجه به نوسانات موجود در بازار ایران متاسفانه لیست مشخصی برای روغن کمپرسور وجود ندارد از این رو شما عزیزان جهت دریافت قیمت روغن کمپرسور مورد نظر خود می توانید با فروشگاه مسترکول تماس بگیرید و یا با ارسال پیام در واتس آپ در اسرع وقت قیمت محصول مورد نظر خود را بیابید .

روغن کمپرسور برودتی را به چه شکل تهیه کنیم ؟

جهت خرید روغن کمپرسور شما عزیزان میتوانید به صورت حضوری به فروشگاه مسترکول مراجعه فرمایید و یا با ارسال پیام در واتس آپ و دریافت پیش فاکتور اقدام به خرید غیر حضوری نمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

امتیاز دهید

4/5

به اشتراک بگذارید

Share on telegram
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin

برچسپ ها

لینک کوتاه

https://mrcool.ir/?p=13108

فهرست مطالب

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
مشتریان عزیز با توجه به مشکلات به وجود آمده اخیر در کشور

برای استعلام قیمت یا دریافت مشاوره دقیق در جهت انتخاب قطعه مورد از طریق تماس تلفنی ، چت واتساپ ، تلگرام یا چت آنلاین موجود در سایت با کارشناس فروش و قطعات شرکت مسترکول تماس بگیرید.

مشتریان عزیز
با توجه به مشکلات به وجود آمده اخیر در کشور

برای استعلام قیمت یا دریافت مشاوره دقیق در جهت انتخاب قطعه مورد از طریق تماس تلفنی ، چت واتساپ ، تلگرام یا چت آنلاین موجود در سایت با کارشناس فروش و قطعات شرکت مسترکول تماس بگیرید.