اکسپنشن ولو

اکسپنشن ولو یا شیر انبساط چیست ؟

شیر انبساط را می توان یکی از چهار عضو مهم سیکل تبرید تراکمی نامید ( کمپرسور ، کندانسور اواپراتور و اکسپنشن ولو ) که وظیفه کاهش فشار گاز فریون ( مبرد ) را در سیکل تبرید به عهده دارد تا به واسطه عملکرد آن کاهش دما در اواپراتور صورت گیرد در ادامه مطلب به بررسی تکمیلی اکسپنشن ولو می پردازیم .

 

اکسپنشن ولو دانفوس

 

اکسپنشن ولو آلکو

انواع شیر انبساط در سیستم های تبرید تراکمی ( چیلر و سردخانه فریونی )

اکسپنشن ولو الکترونیکی”

شیر انبساط الکترونیکی در خط مایع و قبل از اواپراتور قرار می گیرد و وظیفه آن کاهش فشار مبرد ورودی از فشار کندانسور تا فشار مورد نیاز در اواپراتور است .
وظیفه دیگر اکسپنشن ولو الکترونیکی کنترل حجم ورودی مایع مبرد به اواپراتور است . از اکسپنشن های الکترونیکی بیشتر برای استفاده در سیکل های تبرید طراحی شده با کمپرسورهای اسکرو استفاده می شود .

اکسپنشن های الکترونیکی دارای درایو کنترل ، ترانسمیتر فشار ، سنسور دما ، سوکت اتصال و خود هد اکسپنشن ( پاور اکسپنشن ) الکترونیکی یعنی پنج قسمت تشکیل شده اند . از برندهای معتبر تولید کننده اکسپنشن الکترونیکی می توان به نام های اکسپنشن الکترونیکی دانفوس ، اکسپنشن الکترونیکی آلکو امرسون اشاره کرد . متاسفانه به دلیل قیمت بالای اکسپنشن های الکترونیکی در بیشتر مواقع در صورت خرابی شیر انبساط الکترونیکی شما مجبور به پرداخت هزینه ی بسیار بالایی خواهید بود .

اکسپنشن ولو یا شیر انبساط حرارتی

اکسپنشن یا همان شیر انبساط حرارتی در نقشه های تاسیساتی با علامت اختصاری TXV OR TEV نمایش داده می شود . عملکرد اکسپنشن ولو به این صورت است که در صورت کم بودن مایع مبرد داخل اواپراتور و بالا بودن دمای آن در خط مکش دیافراگم موجود داخل اکسپنشن به سمت پایین حرکت کرده و باعث باز شدن مسیر و ورود مبرد ( گاز فریون ) به داخل اواپراتور می شود .

اکسپنشن ولو های مکانیکی در دو گروه سوزن ثابت و سوزن متغیر طراحی شده اند بدین صورت که در نمونه سوزن ثابت توان عملکرد اکسپنشن ولو ثابت بوده و بر روی آن ذکر شده است ولی در حالت سوزن متغیر با تغییر در سوزن می توان توان اکسپنشن را تغییر داد ( این نوع اکسپنشن ولو ها از سه قسمت پایه ، سوزن و پاور اکسپنشن تشکیل شده است ) از برندهای معتبر اکسپنشن ولو در بازار ایران می توان به اکسپنشن ولو آلکو و اکسپنشن ولو دانفوس و اکسپنشن ولو امرسون اشاره کرد ( البته در حال حاضر شرکت آلکو توسط شرکت امرسون خریداری شده و شیر انبساط های این شرکت با برند آلکو امرسون ارائه می شود )

لوله مویین

ساده ترین راه برای ایجاد افت فشار در یک سیکل تبرید تراکمی استفاده از لوله مویین است . البته بخاطر داشته باشید که استفاده از لوله مویین در ظرفیت های بسیار پایین کاربرد دارد .

لوله مویین همانطور که در تصویر ملاحظه می کنید از لوله مسی با قطر بسیار پایین 5/0 تا 5/1 میلیمتر و به طول 5/0 تا 6 متر بکار گیری می شوند .

لوله مویین با توجه به اینکه قابلیت باز و بسته شدن را ندارد و در زمان خاموشی سیستم جریان ورودی مبرد به اواپراتور را قطع نمی کند از یکی از ویژگی های شیر انبساط برخوردار نیست اما به لحاظ اینکه در سیکل تبرید ایجاد افت فشار می کند آن را می توان در گروه اکسپنشن ها قرار داد . از لو له های مویین در ظرفیت های پایین یخچال های خانگی و کولرهای گازی استفاده می شود .

محل نصب اکسپنشن ولو :

در تصاویر پایین محل قرارگیری اکسپنشن ولو ترموستاتیک و اکسپنشن الکترونیک برای آشنایی شما عزیزان نمایش داده شده است همانطور که در تصویر می بینید مرز بین فشار بالا و فشار پایین در سیکل تبرید اکسپنشن است .

 

نحوه انتخاب شیر انبساط در سیکل تبرید :

جهت انتخاب اکسپنشن مناسب شما باید یه موضوع را در مورد سیکل تبرید خود بدانید اول اینکه سیکل تبرید با چه گاز فریونی کار می کند دوم اینکه سیکل تبرید دارای چه توان برودتی است و سوم اینکه دمای اواپراتور شما چقدر است با داشتن این اطلاعات به راحتی می توانید اکسپنشن مورد نیاز خود را تهیه نمایید . به طور مثال اکسپنشن ولو آلکو با پارت نامبر TERE26HW و با سوزن اکسپنشن X9117-B7B توان اسمی 104KW با گاز فریون R22 را در دمای 7 درجه سانتی گراد عملکرد اواپراتور را دارد که این توان برابر 29/7 تن تبرید می باشد .

همواره بخاطر داشته باشید که ظرفیت اسمی با ظرفیت عملیاتی یک قطعه تفاوت داشته و همواره ظرفیت اسمی از ظرفیت عملیاتی در اکسپنشن ولو ها بالاتر است . بدین معنا که از اکسپنشن مثال بالا برای چیلرهای تراکمی بیست و پنج تا بیست و هفت تن تبرید استفاده می شود .

اگر زمان کافی” h4=”برای مطالعه این محتوا ندارید

دانود محتوای اکسپنشن ولو

شما می توانید با کلیک بر روی دکمه زیر این محتوا را به صورت PDF دانلود کنید و بعدا آن را مطالعه کنید.

نقش اکسپنشن ولو در سیکل تبرید ( چیلر تراکمی ، سردخانه فریونی ) :

نقش اصلی شیر انبساط کاهش فشار مبرد خروجی از کندانسور و حفظ فشار کم در اواپراتور است و در واقع مرز بین سمت پرفشار و کم فشار محسوب می شود . به همین دلیل شیر انبساطی در ورودی اواپراتور نصب می شود . به جز این اکسپنشن ولو باید متناسب با ظرفیت و میزان بار سرمایشی باشد تا بتواند مقدار جریان ورودی به اواپراتور را کنترل و تنظیم کند ، وقتی مبرد از دهانه تنگ شیر عبور می کند فشارش تا اواپراتور کاهش می یابد و فرآیند تبخیر با توجه به گرمای اخذ شده آغاز می شود .

Types of Expansion Valves

اجزای مختلف اکسپنشن ولو :

اکسپنشن های ترموستاتیک از سه بخش اصلی پاور اکسپنشن ، سوزن وپایه اکسپنشن تشکیل شده اند که هریک به سهم خود بر عملکرد سیکل تبرید تاثیر می گذارند .

 

انواع برندهای تولید کننده اکسپنشن ولو یا شیر انبساط

از بین تولید کنندگان مختلف در جهان به جرائت می توان گفت که قطعات معتبر ترین برندهای تولید کننده اکسپنشن ولو در جهان را میتوان در کشور ما ایران یافت و آن هم بدلیل پیشینه ی بیش از نیم قرن تولید انواع چیلرهای تراکمی در این سرزمین است . برندهای معتبر جهانی همچون اکسپنشن آلکو ، اکسپنشن ولو دانفوس و اکسپنشن ولو اسپورلن از این قبیل می باشند .

قیمت اکسپنشن ولو یا شیر انبساط

قیمت اکسپنشن ولو ها به صورت طبیعی از سایر قطعات کنترلی بکار رفته در سیکل تبرید بالاتر است همچنین ه رچقدر قدرت برودتی یک دستگاه بیشتر باشد قطعات آن نیز هزینه بیشتری را برای نگهداری به صاحب خود تحمیل می کنند در این بین قیمت اکسپنشن های ترموستاتیک بسیار ارزان تر از شیر های انبساط الکترونیکی است که گاهی شاید این اختلاف به یک پنجم نیز برسد . همچنین فراوانی اکسپنشن ولو های ترموستاتیک و راحتی کار با آن باعث شده تا کارخانه های تولید چیلرهای تراکمی و تکنسین های این حرفه ترجیح دهند دستگاههای طراحی شده را با اکسپنشن ولو ترموستاتیک طراحی و نگهداری کنند .

شما عزیزان می توانید جهت دریافت قیمت اکسپنشن ولو مورد نظر خود در واتس آپ برای ما پیغام ارسال نمایید و یا با شماره تماس فروشگاه تماس گرفته و از وضعیت قیمت و موجودی اکسپنشن مورد نظر خود اطلاع یابید .

اکسپنشن ولو را از کجا خریداری کنیم ؟

جهت تهیه اکسپنشن ولو مورد نیاز خود می توانید به صورت حضوری و غیر حضوری اقدام نموده و اکسپنشن ولو مورد نیاز خود را از مسترکول تهیه فرمایید . جهت خرید می توانید با ارسال پیام به واتس آپ به شماره 09203994262 و یا تماس با فروشگاه 86072003  در اسرع وقت خرید خود را انجام دهید .

آیا می توان اکسپنشن ولو ترموستاتیک را با اکسپنشن ولو الکترونیک نعویض نمود ؟

بله این کار قابل انجام است.

آیا اکسپنشن های الکترونیک نیز همانند اکسپنشن ترموستاتیک براساس نوع مبرد بکارگیری می شوند ؟

خیر اکسپنشن ولو الکترونیکی از نظر مبرد محدودیتی ندارد.

برای چیلرهای با ظرفیت پایین و مینی چیلرها کدام نوع شیر انبساط مناسب است ؟

جهت بکار گیری در این ظرفیت ها استفاده از اکسپنشن های ترموستاتیک معقول و مقرون به صرفه است .

آیا در هنگام تعویض نوع گاز فریون در سیکل تبرید باید اکسپنشن ولو را تغییر داد ؟

اگر اکسپنشن ولو قبلی قابلیت انطباق با گاز جدید را داشته باشد نیاز نیست ولی اگر این قابلیت را نداشته باشد باید اکسپنشن نیز تعویض شود .اکسپنشن ولو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

امتیاز دهید

4/5

به اشتراک بگذارید

Share on telegram
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin

برچسپ ها

لینک کوتاه

https://mrcool.ir/?p=10198

فهرست مطالب

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
مشتریان عزیز با توجه به مشکلات به وجود آمده اخیر در کشور

برای استعلام قیمت یا دریافت مشاوره دقیق در جهت انتخاب قطعه مورد از طریق تماس تلفنی ، چت واتساپ ، تلگرام یا چت آنلاین موجود در سایت با کارشناس فروش و قطعات شرکت مسترکول تماس بگیرید.

مشتریان عزیز
با توجه به مشکلات به وجود آمده اخیر در کشور

برای استعلام قیمت یا دریافت مشاوره دقیق در جهت انتخاب قطعه مورد از طریق تماس تلفنی ، چت واتساپ ، تلگرام یا چت آنلاین موجود در سایت با کارشناس فروش و قطعات شرکت مسترکول تماس بگیرید.