فلوسوئیچ

فلوسوئیچ چیلر و سردخانه ( flow switch ) چیست ؟ 

کنترل کننده جریان آب را که در مسیر جریان آب قرار می گیرد تا در زمان قطع آب اقدام به خاموشی سیستم کند را فلوسوئیچ می نامند .در تاسیسات تهویه مطبوع برای اطمینان از جریان آب در اواپراتورهای آبی و یا کندانسورهای آبی از فلوسوئیچ استفاده می گردد .

 

عملکرد فلوسوئیچ در چیلر چیست ؟

همانطور که قبلا گفتیم در تاسیسات تهویه مطبوع جهت اطمینان از جریان آب در اواپراتوهای آبی و یا کندانسورهای آبی از فلوسوئیچ استفاده می شود .

چرا که اگر آب در اواپراتور و کندانسور جریان نداشته باشد مشکلاتی در سیستم به وجود می آید ، از این رو فلوسوئیچ در مدار فرمان باید به گونه ای قرار بگیرد تا به محض قطع جریان آب کمپرسور را خاموش کند .

انواع فلوسوئیچ های بکار رفته در چیلر تراکمی و مینی چیلرها ؟

فلوسوئیچ ها دارای انواع گوناگونی هستند که در صنایع مختلف کاربرد دارند با توجه به اینکه محصولات ارائه شده در مسترکول در حوزه تهویه مطبوع می باشند تنها در مورد مدلهای بکار رفته در این سیستم ها صحبت می کنیم از این رو فلوسوئیچ ها به دو گروه تقسیم می شوند :

 • گروه اول فلوسوئیچ تیغه ای ( پدالی )
 • گروه دوم فلوسوئیچ خطی ( مغناطیسی )

ساختار و طرز کار فلوسوئیچ :

فلوسو ئیچ تشکیل شده است از یک میکروسوئیچ دوطرفه با یک پایه مشترک ، یک تیغه معمولا بسته ( N.C ) که با جریان آب باز می شود و یک تیغه معمولا باز ( N.O ) که با جریان آب بسته می شود .

طرز کار فلو سوئیچ بدین صورت است که برای هر اواپراتور و یا هر کندانسور یک فلو سوئیچ را انتخاب و تنظیم می کنند و کلید آنها را در مدار اینترلاک کمپرسور به طور سری قرار می دهند .

در صورتیکه مشکلی در مدار آب جریانی وجود نداشته باشد تیغه N.O آنها بسته می شود و مدار فرمان کمپرسور وصل می گردد که اگر سایر کنترلها در شرایط نرمال باشند کمپرسور روشن میشود .

مدل های مختلف فلو سوئیچ تیغه ای ( پدالی ) در مسترکول :

در مسترکول ما 5 مدل فلو سوئیچ تیغه ای ( پدالی ) یک اینچ جهت انتخاب آزادانه شما فراهم آورده ایم تا بسته به نیاز خود فلو سوئیچ مورد نظر خود را انتخاب نمایید .

5 مدل فلو سوئیچ تیغه ای ( پدالی ) 1 اینچ :

 1. فلوسوئیچ پن ( جانسون کنترلز ) penn
 2. فلوسوئیچ طرح پن ( جانسون کنترلز )
 3. فلوسوئیچ IT ایتالیا industrie tecnik
 4. فلوسوئیچ طرح هانیول
 5. فلوسوئیچ طرح ساگنومیا

فلوسوئیچ پن ( جانسون کنترلز ) PENN F261 :

فلو سوئیچ 1 اینچ پن ( جانسون کنترلز ) که با عنوان فلو سوئیچ جانسون نیز در بازار شناخته می شود را می توان شناخته شده ترین مدل فلو سوئیچ در صنایع تهویه مطبوع ایران دانست .

فلو سوئیچ آب پن مدل F261 یک مدل فلو سوئیچ پره ای است که با عملکرد ON/OFF برای تشخیص جریان آب در جریان های تراکمی و مینی چیلرها مورد استفاده قرار می گیرد .

کیفیت بالای ساخت و دقت در عملکرد میکروسوئیچ های تولیدی این شرکت که بر روی فلو سوئیچ پن نصب گردیده باعث شده تا غولهای تهویه مطبوع ایران همچون شرکت ساراول ، سرماآفرین و تهویه همواره در چیلرهای آب خنک تراکمی خود از فلو سوئیچ های پن PENN استفاده کنند .

کانکشن فلو سوئیچ پن PENN یک اینچ می باشد و دارای چهار تیغه قابل تعویض است که این امر باعث شده تا در لوله های با قطر 6 اینچ نیز به آسانی کاربرد داشته باشند.

سری جدید فلو سوئیچ پن با کد F261 شناخته می شود و دارای بدنه مقاوم در برابر رطوبت و به رنگ توسی می باشد از نظر ظاهری با سری قبلی تفاوت دارد .

بخاطر داشته باشید که مدل F261 دارای بسته بندی مربعی شکل است و با مدل F61 که دارای بسته بندی مستطیلی شکل است متفاوت بوده و درحال حاضر مدل رسمی فلو سوئیچ جانسون کنترل دارای بسته بندی مربعی شکل بوده و با کد F261 همانند شکل عرضه می شود.

سایر فلوسوئیچ های ارائه شده با کد F61 نمونه های چینی می باشند و برخی این مدل را بجای نمونه اصلی می فروشند ( نمونه چینی تقریبا یک چهارم قیمت نمونه اصلی قیمت دارد )

پس در زمان خرید حتما از فروشگاه معتبر خرید کنید و از فروشنده بخواهید عنوان اصل بودن را در فاکتور قید کند .

کشور سازنده فلوسوئیچ تیغه ای پن F261 کشور مکزیک می باشد که بر روی جعبه این محصول درج شده است .

مشخصات کلی فلو سوئیچ جانسون کنترل PENN :

 1. سایز اتصال : 1 اینچ
 2. نوع اتصال : دنده ای ( رزوه )
 3. سایز لوله های قابل اتصال : 1 تا 6 اینچ
 4. فشار کاری : ماکسیمم 20بار
 5. دمای کاری : -20 تا +250 درجه سانتی گراد
 6. کشور سازنده : مکزیک

جهت خرید فلوسوئیچ پن و استعلام قیمت می توانید از طریق تماس با مسترکول و یا ارسال پیام در واتس آپ اقدام نمایید
همچنین جهت دریافت اطلاعات تکمیلی از طریق سایت رسمی شرکت کنترل جانسون مشخصات کامل فلوسوئیچ پن در شرکت جانسون کنترل را مشاهده کنید

و یا جهت دانلود کاتالوگ فلوسوئیچ PENN به پایین صفحه بروید و کاتالوگ مورد نظر خود را دانلود کنید .

فلوسوئیچ تیغه ای طرح پن F61 :

فلوسوئیچ پن مدل F61 که یکی از قدیم ترین و پرکاربردترین فلوسوئیچ های آب در صنایع تهویه مطبوع است همچون مدل F261 دارای عملکرد ON/OFF می باشد . از نظر کارایی نیز ماهیتی کاملا مشابه داشته و دارای کانکشن یک اینچ دنده ای و چهار تیغه در سایزهای 1 ، 2 ، 3 و 6 اینچ می باشد .

نکته قابل تامل در رابطه با مدل F61 این است که پس از تغییر در طراحی و بسته بندی فلو سوئیچ های جانسون کنترل PENN مدل F261 به عنوان جایگزین از سوی شرکت در سال 2016 ارائه شد و مدل های F61 فلوسوئیچ پن موجود در بازار از نوع فیک و ساخت کشور چین می باشند .

در فروشگاه مسترکول این مدل با میکروسوئیچ با کیفیت و عملکرد بسیار عالی با عنوان فلوسوئیچ طرح پن به شما عزیزان ارائه می گردد.

نکته مهم در زمان خرید فلوسوئیچ این است که معمولا رسوب و نمک موجود در آب باعث خرابی فلو سوئیچ می شود از این رو اگر دستگاه چیلر تراکمی شما مجهز به سختی گیر نیست و آب در گردش فیلتراسیون نمی شود.

ما پیشنهاد می کنیم از مدل های چینی فلوسوئیچ پن ( جانسون کنترل ) استفاده کنید چرا که بدلیل رسوب نمونه های اصلی نیز بعد از سه تا پنج سال عملکرد خود را از دست می دهند .

فلو سوئیچ IT ایتالیا مدل SF1K :

فلو سوئیچ IT ایتالیا نیز همچون دو مدل قبلی از دسته فلوسوئیچ های تیغه ای یا در اصطلاح پدالی می باشد و ساخت شرکت industrie Technik می باشد .

عملکرد فلوسوئیچ های ذکر شده در این مقاله همگی به صورت on/off می باشد و در صورتی که شما نیاز به فلو سوئیچ های تدریجی دارید حتما قبل از خرید از نوع عملکرد فلو سوئیچ خود مطمئن شوید .

فلوسوئیچ IT با داشتن بدنه پلاستیک قویی ، مقاومت بالایی در برابر خرید داشته و از سوی دیگر رطوبت باعث زنگ زدگی در آن نمی شود و همچنین از هرگونه اتصالی نیز پیشگیری می کند که خوده این موضوع در زمان حساس از اولویت بالایی برخوردار است .

در ادامه بخشی از ویژگی های فلوسوئیچ IT را ذکر می کنیم :

 • سایز اتصال 1اینچ
 • سایز تیغه های قابل تعویض : یک تا هشت اینچ
 • حداکثر فشار کاری 11 بار
 • دمای کاری -40 +85
 • ساخت کشور ایتالیا

جهت بررسی تکمیلی می توانید از پایین صفحه کاتالوگ فلوسوئیچ IT ایتالیا را دانلود نموده و یا از سایت شرکت industrie tecnik تولید کننده فلوسوئیچ تیغه ای IT دیدن فرمایید .

فلوسوئیچ هانیول ( طرح هانیول ) FL-25

فلو سوئیچ طرح هانیول را می توان مقرون به صرفه ترین فلو سوئیچ حاضر در بازار ایران دانست . این مدل فلو سوئیچ که از نظر استایل و بدنه دارای ابعاد کوچکتری نسبت به فلو سوئیچ های دیگر است گزینه بسیار مناسبی جهت بکار گیری در چیلرهای تراکمی در ابعاد کوچک و داکت اسپیلت ها می باشد .

در بسیاری مواقع بدلیل پوشش قرمز رنگ بدنه فلو سوئیچ طرح هانیول از آن به نام فلوسوئیچ قرمز نیز یاد می شود .این فلو سوئیچ دارای کانکشن 1 اینچ بوده و همچنین تیغه های با قابلیت تعویض که برای بکارگیری در لوله های تا سایز 6 اینچ مناسب هستند .

در ادامه برخی از خصوصیات فلو سوئیچ هانیول ( طرح ) را ذکر می کنیم :

 • فشار کاری 10 بار
 • دمای کاری تا 100درجه سانتی گراد
 • کانکشن 1 اینچ
 • تیغه قابل تعویض تا سایز 6 اینچ
 • ساخت کشور چین

نکته مهم در مورد این فلوسوئیچ این است که بدلیل ابعاد کوچک و قیمت مقرون به صرفه از این فاوسوئیچ جهت فلو سوئیچ آتش نشانی نیز استفاده می کنند .

فلو سوئیچ ساگنومیا ( طرح ساگنومیا ) :

آخرین گزینه از لیست 5 تایی ما ، فلوسوئیچ ساگنومیا است البته طرح ساگنومیا . ساگنومیا یک برند سرشناس ژاپنی که قطعات و محصولات بسیار باکیفیتی را در صنعت تاسیسات طراحی و تولید کرده است .

متاسفانه بدلیل قیمت بالا و مصرف پایین فلو سوئیچ ساگنومیا نمونه های اصلی این محصول بسیار کم بوده و قالبا از محصول فیک و کپی با عنوان ساگنومیا اصل یاد می کنند .

البته فلو سوئیچ طرح ساگنومیا بسیار با کیفیت تولید شده و عملکرد مناسبی دارد همچنین از نظر عملکرد و ابعاد و طراحی کاملا مشابه به شماره 4 لیست ما یعنی فلو سوئیچ طرح هانیول می باشد .

نکته بسیار مهم در مورد این فلو سوئیچ این است که بر روی جعبه ی آن کلمه ساخت ژاپن نوشته شده است که این موضوع به هیچ عنوان صحت ندارد و این فلو سوئیچ ساخت کشور چین می باشد پس در هنگام خرید مراقب باشید تا بهای هر چیز را به اندازه همان چیز پرداخت کنید و بهای کالای اصلی ندهید و کالای کپی دریافت کنید .

از مزایای فلوسوئیچ ساگنومیا ( های کپی ) می توان به بدنه کوچک آن اشاره کرد که باعث می شود در محل هایی که فضای کافی وجود ندارد به آسانی بتوان این فلوسو ئیچ را نصب کرد در ادامه برخی دیگر از ویژگیهای این محصول را ذکر می کنیم :

 • کانکشن اتصال 1 اینچ
 • دمای کاری تا 99 درجه سانتی گراد
 • تیغه قابل تنظیم تا 6 اینچ
 • ساخت کشور چین

نکات مهم که محل نصب فلوسوئیچ چیلر تیغه ای آب باید رعایت کنید :

جهت نصب صحیح و عملکرد بهتر فلو سوئیچ با ید نکات زیر را رعایت کنید .

 1. بسیار مهم است که فلو سوئیچ بر روی لوله ی افقی نصب گردد .
 2. حداقل قطر لوله برای نصب فلو سوئیچ تیغه ای 1 اینچ می باشد و برای لوله های کوچکتر توصیه نمی شود .
 3. فاصله محل نصب فلو سوئیچ از اتصالات ، زانوها و غیره بایستی حداقل پنج برابر قطر لوله ای که فلو سوئیچ بر روی آن نصب می شود باشد .
 4. جهت جریان آب هم جهت با علامت روی بدنه فلو سوئیچ باشد که معمولا با فلش FLOW مشخص گردید
 5. به حداکثر جریانی نامی مجاز میکروسوئیچ توجه شود و مطابق با جدول و متناسب با ولتاژ مدار فرمان باشد .

قیمت فلوسوئیچ :

جهت دانستن قیمت فلوسوئیچ ، شما عزیزان می توانید به راحتی با ارسال پیام در واتس آپ از قیمت فلو سوئیچ مورد نیاز خود اطلاع حاصل فرمایید و یا با فروشگاه تماس گرفته واطلاعات مورد نیاز خود را در خصوص قیمت فلوسوئیچ به سرعت دریافت نمایید .

خرید فلوسوئیچ :

برای خرید سریع ، معقول و بصرفه ی فلو سوئیچ شما عزیزان می توانید به صورت حضوری و غیر حضوری اقدام نمایید .
جهت خرید حضوری میتوانید با مراجعه به آدرس فروشگاه و مشاهده محصول مورد نیاز خود اقدام به تهیه آن کنید البته قبل از حضور در فروشگاه با تماس تلفنی از ساعات حضور کارکنان و موجودی کالای خود مطمئن شوید.

برای خرید غیر حضوری با ارسال درخواست خود در واتس آپ می توانید پس از اطلاع از قیمت و موجودی کالای مورد نظر خود اقدام به خرید نموده و از طریق پیک ، تاکسی و وانت بار در داخل شهر تهران و از طریق تیپاکس ، باربری و یا ترمینال در سایر نقاط ایران کالای خود را دریافت نمایید .

همچنین در مواردی که مشتریان عزیز درخواست ارسال هوایی داشته باشند فلو سوئیچ مورد نظر از طریق فرودگاه نیز ارسال می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

امتیاز دهید

4/5

به اشتراک بگذارید

Share on telegram
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin

برچسپ ها

لینک کوتاه

https://mrcool.ir/?p=10231

فهرست مطالب

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
مشتریان عزیز با توجه به مشکلات به وجود آمده اخیر در کشور

برای استعلام قیمت یا دریافت مشاوره دقیق در جهت انتخاب قطعه مورد از طریق تماس تلفنی ، چت واتساپ ، تلگرام یا چت آنلاین موجود در سایت با کارشناس فروش و قطعات شرکت مسترکول تماس بگیرید.

مشتریان عزیز
با توجه به مشکلات به وجود آمده اخیر در کشور

برای استعلام قیمت یا دریافت مشاوره دقیق در جهت انتخاب قطعه مورد از طریق تماس تلفنی ، چت واتساپ ، تلگرام یا چت آنلاین موجود در سایت با کارشناس فروش و قطعات شرکت مسترکول تماس بگیرید.