کنترل کننده های فشار

کنترل کننده های فشار
همانطور که از نام آن مشخص است جهت حفاظت در مقابل فشار مکش خیلی پایین یا فشار دیسک شارژ خیلی بالا به کار می رود و در سیستم های تهویه مطبوع و تبرید صنعتی و تجاری مورد استفاده قرار می گیرد.

 

کنترل کننده فشار نقش فرمان دادن به کمپرسور جهت راه اندازی یا قطع عمل تبرید و همچنین کنترل صنعت کندانسورهای هوایی را به عهده دارد تا از صدمات احتمالی به سیستم جلوگیری کند.

 

برای کمپرسورهای یک اسب به بالا کنترل کننده های فشار کاربرد فراوانی دارند زیرا با استفاده از آنها از وضعیت فشار در دستگاه های مربوطه اطلاع پیدا کرده چرا که فشار با میزان برد ارتباط مستقیم دارد.

 

لو پرشر (کنترل کننده فشار پایین) LPC
های پرشر ( کنترل کننده فشار بالا) HPC
های اند لو پرشر ( کنترل کننده فشار کم و زیاد) (H L P C)
کنترل کننده فشار روغن (oil.p.c)
پرشر انگشتی ( کنترل کننده ست شده)

لوپرشر ( کنترل کننده فشار کم)

این نوع کنترل کننده نسبت به دو نوع دیگر دارای اهمیت بیشتری می باشد و اگر بخواهیم در یک سیستم از یکی از کنترل کننده های فشار استفاده کنیم، کنترل فشار پایین را ترجیح می دهیم زیرا فشار کم نشان دهنده ی دمای پایین در اواپراتور و فشار بالا نشان دهنده ی دمای بالا در اواپراتور می باشد که این نکته بسیار مهمی می باشد.

قسمت های کنترل کننده فشار کم ( لوپرشر) :

بدنه
ترمینال برق
فانوسه قابل ارتجاع
مجموعه فنرها و کلیدهای داخلی
لوله مویی یا رابط آن به سیستم برودتی
صفحه نمایش بر حسب واحد‌های فشار
محل نصب لوپرشر :

لوپرشر، کنترل کننده فشار کم ( LPC) نزدیک کمپرسور نصب می شود به طوری که برای لوله رابط آن از لوله مسی ۱/۴ تا ۱/۸ استفاده می شود یا اینکه خود کنترل کننده فشار دارای یک لوله مویی می باشد. این لوله رابط به بخش فشار ضعیف متصل می شود و می تواند روی کارتل، مجید سرسیلندر یا روی لوله مکش نزدیک به کمپرسور متصل گردد تا مقداری از مبرد بخار شده مکش درون این لوله، جریان پیدا کند و به فانوسه کنترل کننده فشار کم فرمان دهد.

عملکرد کنترل کننده فشار کم (لوپرشر) :

هنگامی که موتور گرم شود فشار آن افزایش یافته و سبب انبساط فانوسه و بسته شدن کلید کنترل کننده فشار میشود در نتیجه کمپرسور روشن میگردد.اما هنگامی که درجه حرارت اوپراتور از حد مجاز پایین تر رفت ، فشار آن نیز کم می‌شود و گاز داخل فانوسه منقبض شده و کلید را باز می کند و موجب قطع برق و خاموش شدن کمپرسور می گردد.

نکته: کنترل کننده ها در مدار برق سری بسته می شوند تا در هنگام تغییرات فشار، سیستم را خاموش کند.

کنترل کننده های فشار دارای یک صفحه قفل کننده در بالای آن می باشد که برای جلوگیری بهم زدن تنظیمات آن را نصب می‌کند که در هنگام تنظیمات باید این صفحه را خارج کنیم.

لو پرشر های موجود در فروشگاه مسترکول از برندهای معتبر جهانی از قبیله آلکو، دانفوس و ساگنومیا می باشد. این لوپرشر ها در دو مدل ریست دار و بدون ریست و با فشار های کاری مختلف طراحی شده اند.

 

های پرشر، کنترل کننده فشار زیاد HPC

 

این کنترل کننده مانند کنترل کننده فشار کم است اما با این تفاوت که فشار در بخش فشار قوی در کمپرسور و کندانسور بالا رفت، برق مدار فرمان سیستم را قطع می‌کند و موجب جلوگیری از صدمات احتمالی مانند شکستن سوپاپها و خرابی قسمتهای مکانیکی می گردد.

محل نصب های پرشر کنترل کننده فشار زیاد

این کنترل کننده در نزدیکی کمپرسور نصب می‌شود و لوله رابط آن مستقیماً به بخش فشار قوی سرسیلندر و یا روی لوله رفت و قبل از کندانسور نصب می گردد تا بتواند فشار مربوطه را احساس می‌کند.

تنظیمات های پرشر کنترل :

تنظیم نقطه قطع (cut out) در بعضی مدل های فشار مورد نظر ( Rang) قید می شود . این فشار همان فشاری است که کنترل کننده در آن سیستم را قطع می‌کند تا از بروز صدمات احتمالی مانند شکستن سوپاپ ها و خرابی قسمت های مکانیکی جلوگیری کند و دارای پیچ تنظیم می باشد که با پیچ گوشتی میتوان آن را روی عدد مربوطه تنظیم کنیم .
تنظیم تفاضل (Diff) این عدد ۴۰ psi می باشد تا هنگامی که فشار آن کمتر از تنظیم نقطه قطع (cut out) گردید دوباره برق را به صورت اتوماتیک وصل و کمپرسور روشن گردد.
این قسمت دارای پیچ تنظیم می‌باشد که با پیچ گوشتی قابل تنظیم است .
نکته: عوامل افزایش فشار در کمپرسور و کندانسور

نصب کمپرسور و کندانسور در معرض تابش آفتاب
کثیف شدن کندانسور
زیاد بودن مبرد در سیستم برودتی
مسدود بودن و یا گرفتگی در بخش فشار قوی سیستم
نصب سیستم در محیط نامناسب

های پرشرهای موجود در فروشگاه مسترکول از برندهای ، آلکو، ساگنومیا و دانفوس می باشند که در دو مدل ریست دار و بدون ریست ارائه می شوند

کنترل کننده فشار کم و زیاد (HLPC (high and low pressure
گاهی اوقات کنترل کننده های اند لو پرشر را باهم در یک جعبه ولی هر کدام با لوله رابط مجزا و فشار های مستقل نصب می کنند که به آنها های اند لو گفته میشود و کاربرد فراوانی در سیستم های برودتی دارد زیرا جای کمتری را اشغال می کند و از لحاظ اقتصادی نیز با صرفه می باشد .

های اند لو موجود در فروشگاه ما در دو مدل بدون ریست و ریست دار و از برندهای دانفوس، آلکو، ساگنومیا موجود می باشند .

کنترل کننده فشار روغن اویل پرشر

کنترل کننده فشار روغن در کمپرسور های به کار می رود که دارای پمپ روغن مجزا بوده که با میل لنگ کمپرسور کوبل می‌شوند و با دوران میل لنگ پمپ روغن کار کرده و موجب روغن کاری بهتر است و قطعات متحرک که داخل کمپرسور می گردد.

این قطعه مدار کنترل را زمانی قطع و کمپرسور را خاموش می کند که اختلاف فشار بین خروجی پمپ روغن و محافظه کارتر میل لنگ کم باشد.

اگر روغن از کمترین حد مجاز پایین تر برود کمپرسور پس از ۱۲۰ ثانیه خاموش می شود اگر کنترل کننده فشار روغن قطع باشد باید آن را پیدا کرد و به صورت دستی دوباره تنظیم شود که فشار روغن الکترونیکی دارای انواع مختلفی مانند آلکو، دانفوس، جانسون کنترل (پن) می باشد .

پرشر سوئیچ انگشتی (پرشر سوئیچ فشنگی)

پرشر سوئیچ انگشتی (‌پرشر سوئیچ فشنگی )‌ را می توان با عنوان پرشر سوئیچ های ست شده و یا پرشر سوئیچ ها غیر قابل تنظیم نیز معرفی کرد .همانطور که از نام آنها مشخص است این پرشر سوئیچ ها دو تفاوت با نمونه های معرف حضور شما ( همانند kp1 , kp5 ) دارند که در پایین به آن اشاره می کنیم . برای مشاهده و خرید محصول وارد شوی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

امتیاز دهید

4/5

به اشتراک بگذارید

Share on telegram
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin

برچسپ ها

لینک کوتاه

https://mrcool.ir/?p=10259

فهرست مطالب

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
مشتریان عزیز با توجه به مشکلات به وجود آمده اخیر در کشور

برای استعلام قیمت یا دریافت مشاوره دقیق در جهت انتخاب قطعه مورد از طریق تماس تلفنی ، چت واتساپ ، تلگرام یا چت آنلاین موجود در سایت با کارشناس فروش و قطعات شرکت مسترکول تماس بگیرید.

مشتریان عزیز
با توجه به مشکلات به وجود آمده اخیر در کشور

برای استعلام قیمت یا دریافت مشاوره دقیق در جهت انتخاب قطعه مورد از طریق تماس تلفنی ، چت واتساپ ، تلگرام یا چت آنلاین موجود در سایت با کارشناس فروش و قطعات شرکت مسترکول تماس بگیرید.